Google Adwords / Google SEO

Sattığınız ürün, verdiğiniz hizmet piyasanın en iyisi olsa da firmanızın o hizmeti verdiğini bilinmiyorsa piyasa koşullarında işiniz tamamen şansa kalır. Örneğin Mavi Catering adında bir firmanın sahibisiniz ve tüm İzmir’e hizmet veriyorsunuz. İnternet siteniz de oldukça özenli hazırlanmış ancak site adresiniz bilinmediğinden arama motorlarında da görüntülenemiyorsunuz. Bu durumda varlığınızı göstermek için broşür dağıtımı, saha personeli gibi yollara başvurdunuz ancak o an ihtiyacı olmayan kişilere dağıtılan broşürler, verilen kartviziler ya çöpe gider ya da kaybolur, ihtiyaç anında hatırlansanız dahi irtibata geçilecek bilgiler yoktur müşterinin elinde. Oysa ihtiyacı olan kişiler arama motoruna “İzmir catering firmaları” diye yazdığında mavicatering.com.tr şeklinde bir adresle karşılaştığında mutlaka sizden haberdar olacaktır. Ancak kullanıcı karşısına ilk çıkan linki tıklamayı tercih eder. Yapılan araştırmalarda arama motorlarındaki sonuçlarda 2. sayfayı görüntüleyenlerin sayısı %48 dolaylarındadır.

Dolayısıyla ilk sayfada görüntülenmek her zaman avantajdır. Arama motorlarında ilk sayfada görüntülenmek için yapılan SEO ( Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu ) çalışması size hem zaman kazandıracak, hem de ulaşılabilirliğinizi arttıracaktır. Özetle SEO çalışmasının amacı ürün, hizmet ve bilgilerin en düşük maliyetle, en kısa sürede kitlelere ulaşmasını yani piyasada bilinirliği sağlamaktır. Ancak rekabet koşulları göz önüne alınarak SEO çalışmasının da titizlikle yapılması ve takip edilmesi gerekmektedir aksi taktirde arama sonuçlarında alt sıralara düşmek kaçınılmaz bir sonuçtur. Sitenizi çöldeki kum tanesinden bereketli bir vahaya dönüştürecek uzman ekibimizin kalite ve farkını siz de göreceksiniz.

Editörün Tavsiyesi: Siteniz son 2-3 aylık süreçte yayına geçtiyse SEO için uygundur ancak özellikle 6 ayı aşkın bir süre önce yayına geçen siteler için güncelleme gerekmektedir.